Inżyniera pożarowa budynków – nowy kierunek studiów podyplomowych w Poznaniu

Mimo coraz bardziej zaawansowanej technologii, zwiększaniu zasad bezpieczeństwa i znacznie poszerzonej wiedzy ludzi, nieustannie dochodzi do pożarów w budynkach oraz poza nimi. Istnieją specjaliści, którzy wiedzą w jaki sposób budować domy oraz inne budynki użyteczności publicznej, tak, aby były one bezpieczne dla ludzi pod kątem konstrukcji, ale nieustannie brakuje osób, które posiadałyby wiedzę na temat tego, jak wznosić zabezpieczać je przed pożarem już na etapie ich powstawania.

W związku z tym władze Politechniki Poznańskiej w porozumieniu ze Szkołą Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie (SGSP) doszły do wniosku, że zostanie uruchomiony kierunek studiów podyplomowych poświęcony tej właśnie tematyce.

Studenci będą mieli okazję poznać te zasady osobiście – to pierwsze tego typu studia w całej Polsce, a ich oficjalne otwarcie planuje się na czas  targów budownictwa i architektury Budma w Poznaniu, które odbędą się w marcu.

Jak twierdzi sam zastępca wielkopolskiego komendanta PSP st. bryg. Lech Janiak, „SGSP już wcześniej organizowała studia dotyczące bezpieczeństwa pożarowego budynków. W tym przypadku program obejmuje również zagadnienia z pogranicza inżynierii budowlanej i pożarowej".

Jak twierdzą organizatorzy studiów, celem studiów ma być przede wszystkim odpowiednie przygotowanie kadry specjalistów, którzy będą specjalizowali się w zatwierdzaniu projektów przeciwpożarowych, potwierdzając tym samym, że budynki zostały wykonane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Będzie zatem spoczywać na nich duża odpowiedzialność.


A dla kogo skierowane są studia? Głównie dla inżynierów, którzy mają doświadczenie w projektowaniu, wykonawstwie i użytkowaniu obiektów oraz budynków infrastrukturalnych. Daje im to szansę na poszerzenie umiejętności oraz przyczynienie się do wzrostu bezpieczeństwa budynków, z których nierzadko sami będą korzystali.

Skąd taki pomysł?

"Postęp technologiczny dotyczy również sfery budownictwa. Powstaje coraz więcej obiektów skomplikowanych pod względem konstrukcyjnym. Tego typu obiektami były chociażby stadiony budowane na Euro 2012. Stąd potrzeba przygotowania kadry specjalistów i rzeczoznawców ds. przeciwpożarowych" – twierdzi Sławomir Brandt, rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej.

 Źródło: nauka.pap.pl

więcej artykułów..
ten artykuł był czytany 10512 razy.