Porozumienie MNiSW o współpracy naukowej z Omanem podpisane

Polska nie chce ograniczać się naukowo, dlatego walczyła o podpisanie porozumienia poza Europą. W końcu się udało – pierwsza umowa o porozumieniu naukowym z krajem arabskim już za nami. Teraz trwają rozmowy dotyczące kolejnych podobnych rozmów, na przykład z Katarem czy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Z tego co wiemy, niebawem mają mieć miejsce również negocjacje z Arabią Saudyjską – jak się okazuje, wszystkie wymienione kraje, a być może nawet wiele więcej miejsc z tego właśnie regionu wykazują bardzo duże zainteresowanie współpracą z uczelniami w Polsce.

Pozytywne strony umowy z Omanem

Umowa z Omanem ma przynieść polskim uczelniom tylko i wyłącznie korzyści – tak przynajmniej twierdzi Pani Minister i specjaliści w tym zakresie. Jakie konkretnie korzyści mogą płynąć z takiej umowy? Dzięki umowie z Omanem do Polski może przyjechać nawet kilkadziesiąt arabskich studentów rocznie, którzy będą uczestniczyć w stażach jak i brać udział w studiach. Tymczasem polscy studenci, oczywiście studenci arabistyki będą mogli wyjechać by poznawać ich kulturę i doskonalić umiejętności językowe.

Umowa przewiduje również wymianę pracowników naukowych, nie tylko studentów po to, aby prowadzić wspólne projekty badawcze oraz organizować konferencje naukowe. Polacy mają pomóc Omanowi podnieść kwalifikacje wykładowców z ich uczelni.

Dlaczego akurat kraje arabskie?

Jak mówią statystyki, obecnie w Polsce studiuje ponad 800 studentów z krajów arabskich, w tym również z Omanu – konkretnie 24. W związku z tym we współpracy z Omanem widzi się przede wszystkim potencjał i szansę na ogromny rozwój.

 

 zdjęcie: freedigitalphotos.net

 

więcej artykułów..
ten artykuł był czytany 10394 razy.