Dwie dekady Nawigatora XXI

Okrągły jubileusz świętowaliśmy wraz ze Świętem Szkoły - 23 maja. Tę doniosłą okazję postanowiliśmy uczcić w znakomitym gronie - załóg, przedstawicieli MGMiŻŚ, władz miasta, uczelni, przedstawicieli lokalnej społeczności oraz firm i instytucji związanych z gospodarką morską. A skoro to urodziny naszego statku - nie mogło zabraknąć szczególnego gościa, jakim była bliźniacza jednostka Nawigatora XXI - do Szczecina na tę okoliczność przypłynął Horyzont II z Akademii Morskiej w Gdyni.

23 maja o godz. 11:40 Nawigator XXI wszedł do portu w asyście holowników i zacumował u stóp Wałów Chrobrego. Podczas uroczystości na pokładzie odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu AM w obecności zaproszonych gości, ze specjalnym udziałem wiceminister Anny Moskwy z MGMiŻŚ oraz dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej, Michała Wójcika. – Z okazji jubileuszu, życzymy, by Akademia rozwijała się co najmniej tak dynamicznie, jak dotychczas, a z naszej strony deklarujemy pełne wsparcie dla jej działań – deklarowała minister Anna Moskwa.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek przekazał załodze flagę Szczecina, która po chwili powiała na maszcie nad statkiem. – Statek wpisał się w krajobraz Wałów Chrobrego, jest nie tylko symbolem Akademii Morskiej, ale również miasta – mówił prezydent Piotr Krzystek.

Wręczyliśmy także pamiątkowe medale gościom honorowym oraz - doroczne nagrody Wilka Morskiego przyznawane tradycyjnie osobowości związanej z morzem oraz studentowi Akademii Morskiej w Szczecinie. Laureatem tegorocznego „Wilka…” został pierwszy kapitan Nawigatora XXI – Jerzy Białek, a także student Nawigacji – Eric Kulbiej.

Po oficjalnej uroczystości, statki obu Akademii Morskich - Horyzont II oraz Nawigator XXI zostały otwarte dla szczecinian i turystów, chcących osobiście postawić stopę na pokładzie statku. Przez pokłady obu jednostek przewinęło się blisko 400 osób!

Nawigator XXI od lat służy celom szkoleniowym, badaniom naukowym, wrósł też w rzeczywistość Szczecina i cumując przy Wałach Chrobrego stał się rozpoznawalnym symbolem miasta, podkreślającym jego portowy charakter.

Statek ten od początku swojego istnienia wypełnia swoje podstawowe zadania, będąc dla wielu młodych ludzi, rozpoczynających swoją przygodę z morzem, pierwszym kontaktem z wymagającym zawodem marynarza. To na pokładzie „Nawigatora XXI” niejednokrotnie zapadają życiowe decyzje, czy kontynuować swoją przyszłość w tym zawodzie. Działalność szkoleniowa na pokładzie m/s Nawigator XXI trwa cały rok. Na statku realizowane są praktyki morskie w dziale pokładowym i maszynowym dla wszystkich roczników i specjalności tzw. „kierunków pływających” Akademii Morskiej w Szczecinie. Pierwszoroczniaki „poznają się” z morzem, a studenci z wyższych roczników szlifują swoją wiedzę i umiejętności.

Nawigator XXI w liczbach:
Długość 60,30 m
Szerokość 10,50 m
Zanurzenie konstrukcyjne 3,15 m v 140340 przepłyniętych mil
Około 450 studentów Akademii Morskiej rocznie przebywa na NXXI
Praktyki trwają od dwóch do czterech tygodni


więcej artykułów..
ten artykuł był czytany 3399 razy.